Hakkımızda
Hakan Cuma Sütay
Manager Director

Berlin Kozmetik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. 1995 yılında İstanbul’da kurulmuştur.
Berlin  adı, Almanya’nın nadide şehirlerin’den biri olan BERLİN’den esinlenerek konulmuştur.
Kurulduğu günden bu yana, öncelikli olarak parfüm ve kozmetik ürünleri  konusunda
uzman ve sektörün önde gelen  firmalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Berlin Kozmetik, bünyesinde bugün kozmetik sektöründe yer alan birçok ürünün tasarımı ve yönetimi yapılmaktadır. 
Ürünlerinin dağıtımı Türkiye'nin dört bir yanında, Parfümeri, 
yerel ve zincir marketler başta olmak üzere kozmetik ürün satışı yapan çok sayıda nokta aracılığıyla da tüketiciye
 ulaşılmaktadır.

Berlin Kozmetik; SHAIK,BAROLLO, CANNES, JADREL, REŞAN, TOSETTİ&FEERO, KRİSTİNA, ANJELİQUE, BRİGADA, CİYO MEN, PCN PAÇİNO, MİROĞLU, CHARLES, GİLEATRE, DELFİYERO, BK BERLİN.  gibi…
sektöründe yüksek tanınırlık seviyesine ulaşmış ,tüketicinin beğenisini ve sadakatini kazanmış markalara sahiptir.

Tüketicisine en kaliteli ürünü sunmak ana hedefi olan Berlin Kozmetik, Ar-Ge ve Kalite Kontrol Labaratuarları yolu ile,
üretiminin her aşamasında uygulanan titiz kalite kontrolleri ile tüketiciye ulaşan ürünün kalitesinden her zaman 
emin olmaktadır.
Dolayısıyla da en üst seviyede müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Vizyonumuz
İnsanların mutluluğuna katkıda bulunmak için, üstün kaliteye sahip ürünleri en uygun koşullarda sunmak...

Misyonumuz
Berlin'in, Türkiye ve bölgede, uluslararası markalarla rekabetini ve konumunu güçlendirmek, Türkiye ve
 bölgedeki gelişimini sağlamak...

Değerlerimiz 
• Erdemli ve dürüst 
• Topluma, çevreye ve paydaşlarına karşı sorumlu 
• Kalitede bütünlüğü öne çıkaran 
• Çalışanlarını önemseyen, geliştiren, adil olan ve onlara güvenen 
• Müşteri ve tüketici odaklı 
• Sürekli gelişme odaklı

 
Parfümü teninize sıktığınız anda etrafınızda bir koku haresi oluşur. Hafızalara kişiliğinizle olduğu kadar kokunuzla da yerleşmeye başlarsınız. Duygusal veya serinkanlı. Çocuksu veya kışkırtıcı. Gizemli ya da çılgın! Kim olursanız olun, titizlikle seçilmiş bir parfüm sizi tanımlamakta asla yanılmayacaktır. 
İlk aromasından şişesine dek adeta bir sanat eseri gibi hazırlanan parfümlerle, gelin yaşam tarzınızı teninize yansıtın.
 
Parfüm, latince kokulu duman anlamına gelen "perfumum" kelimesinden geliyor. 

Tarihi ise oldukça eski:
Günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce, Mısırlılar güneş tanrıları Ra için güneşin doğuşundan batışına dek kokulu otlar yakarlardı.

Mısırlılar günlük hayatlarında da kokulu yağlar ve pomatlar kullanırdı. Bunlar içinde en çok tercih ettikleri "kyphi" adını verdikleri kokulu bir yağdı. Kyphi, bal, şarap, pirinç, mersin çiçeği, safran, katırtırnağı ve ardıç özlerinden oluşan bir karışımdı. Nefertiti yasemin banyosu yapar, banyodan sonra vücuduna sandal ağacı, amber ve ender rastlanan çiçek özleri sürerdi.
Çağdaş niteliklere sahip ve bilinen ilk parfüm 14. yüzyılda, 1370 yılında yapıldı ve güzelliğiyle ünlü bir Macar kraliçesine atfedildi. Esans ve biberiye yağı ile alkol karışımından elde edilmiş, lavanta yağı ile zenginleştirilmiş bu karışıma özel bir isim verilmesi de unutulmamıştı: "Macar Suyu".

16. yüzyılda cam sanatının ilerlemesiyle birlikte parfümün gelişme süreci de hızlandı. O yıllarda parfümün en çok üretilip tüketildiği ülke Fransa idi. Fakat parfümün vücuda sürülmesinin hastalıklara neden olacağı düşünülür, parfüm sadece pis kokuları maskelemek için kullanılırdı. Bu nedenle giysiler, eldivenler, mendiller, hatta mücevherler bile parfümlenirdi. 

17. ve 18. yüzyıllarda, parfüm endüstrisi oldukça gelişti. Özellikle Fransa'nın Grasse bölgesi parfüm endüstrisinin kalbi, merkezi haline geldi.
20. yüzyılda parfümler muhteşem şişeleriyle birer sanat eseri halini aldı. Parfümler vücut kokularını bastırmak için değil, kişiliklerin altını çizmek için kullanılmaya başlandı ve çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

 
 
Bir parfümün kokusunu yayma aşamalarına not denir. Parfümler üst not, orta not ve alt not olarak 3 aşamada kokularını yayar.

  Üst not: Tepe veya baş notu da denir. Parfümü sıktığınızda aldığınız ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluşur. Kokusu 2 ila 15 dakika içinde kaybolur.

  Orta not: Kalp notu da denir. Parfümün "tema"sını belirleyen kısmıdır. Kokunun cilde yerleşmesiyle belirginleşir. Orta notun kalıcılığı genellikle 15-30 dakika kadardır.

  Alt not: Dip not da denir. Parfümün gerçek kişiliğini, kalıcılığını ve başarısını belirleyen kısımdır. Kalıcılığı kullandığınız parfümün konsantrasyonuna göre değişir (yaklaşık 6-8 saat). Parfümü sıktıktan 30 dakika sonra dip notayı duymaya başlarız.

 
Parfümler alkolün saflığına, öz yağların yoğunluklarına ve karışımlarını oluşturan notaların dağılımlarına göre konsantrasyon türlerine ayrılır. Konsantrasyonlar parfümün yayılımını, etkisini ve kalıcılığını belirleyen unsurlardır. 

En fazla kullanılan 3 konsantrasyon, "Parfum", "Eau de Parfum" ve "Eau de Toilette"tir. Bunların yanı sıra, "Eau Fraîche", "Eau de Cologne" ve yan ürünler olarak adlandırılan deodorant, sabun, vücut kremi, vücut pudrası, duş jeli serileri tamamlayan diğer konsantrasyonlardır.
  Parfüm (öz)
Parfümün özünü oluşturur. Parfüm yaratıcısının üzerinde çalıştığı kokunun kaynağıdır. Konsantrasyonlar arasında kokusu en kalıcı olandır. Rötuşsuz (yenilemeden) 4 ila 6 saat arasında kalıcıdır. Dikkat! Parfüm özleri oldukça yağlıdır; giysilerinizde leke bırakabilir.
  Konsantrasyon dağılımı
Öz yağlar: %15 ila %30 
Alkol saflık oranı: %96 
Notaların dağılımları: %20 üst nota, %30 orta nota, %50 alt nota
 
Konsantrasyon dağılımı

  Eau de parfum
Parfüm özüne çok yakındır. Parfüme oranla daha az kalıcıdır.

Öz yağlar: %10 ila %20 
Alkol saflık oranı: %90 
Notaların dağılımları: %40 üst nota, %30 orta nota, %30 alt nota
 

  Eau de toilette
En hafif koku türüdür; fazla kalıcı değildir. Öz yağlar ile alkol saflığı açısından en düşük konsantrasyona sahiptir.
 Konsantrasyon dağılımı
Öz yağlar: %4 ila %15
Alkol saflık oranı: %80
Notaların dağılımları: %50 üst nota, %30 orta nota, %20 alt nota
 
Parfümlerin yan ürünleri ile parfümlenmek de mümkündür. Sütler, losyonlar, parfümlü yağlar da 3 ila 8 saat arasında kalıcı; 1,5 metrelik bir çember içinde yayılıcıdır. Özellikle banyo yan ürünleri parfümün en önemli tamamlayıcılarıdır. Yan ürünler arasında en kokulu ve kalıcılar olanlar banyo köpükleri ve parfümlü vücut pudralarıdır. 

Bir seride bulunan parfum, Eau de parfum ve Eau de toilette aynı kompozisyona sahip olmayabilir. Parfüm yaratıcısı konsantrasyonlara hafiflik kazandırabilmek için, "parfum" içinde bulunan çok etkili bir notayı "eau de toilette"te kullanmayabilir.Çiçek
En büyük koku ailesidir. Taze ve neşeli aromalara sahiptirler. Temel içerikleri 
çiçek, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarıdır. Bunlara genellikle misk, ağaç, 
meyve, yeşil bitki notaları ile aldehitler eşlik eder.

Meyve
Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Bunlara genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder.

Şipre
Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Temel notaları ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

Oryantal
Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımıdır. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.
   
 Aromatik
Dinamik ve hafif kokulardır. Temel notaları adaçayı, biberiye gibi kokulu bitki esanslarıdır. Deniz ve çiçek notaları ile zenginleştirilir.

Meyve
Taze ve hafiftirler. Temel notaları bergamot, portakal, limon, mandalinadır. Ağaç ve baharat notalarıyla zenginleştirilir.

Ağaç
Sıcak ve keskin kokulardır. Temel notaları sandal ağacı, patçuli, sedir ağacı ve vetiverdir. Baharat, deniz ve aromatik notalarla zenginleştirilir.

Oryantal
Ağır ve egzotiktir. Temel notaları baharatlar, ağaç ve vanilyadır.

Aynı anda en fazla 3 koku deneyin. Daha fazla denerseniz burnunuz farkı algılama kapasitesini kaybedecektir. Yanılıp sonradan beğenmeyeceğiniz bir kokuyu satın alabilirsiniz. 

Parfüm hakkında şişeden koklayarak karar vermeyin. Parfümün kokusu vücut kimyanızla temas edince ortaya çıkar. Bileğinizin içine küçük bir miktar sürün ve bir süre bekledikten sonra koklayın...

Nasıl Kullanılmalı

» Eğer her gün aynı parfümü kullanıyorsanız, 
onu saklamak pek de zor değil. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, kullandıktan sonra ağzını sıkıca kapamanız ve herhangi bir sıcak kaynağının yanına koymamanız.

» Bir kaç parfümü birden kullanıyorsanız, 
küçük şişeleri tercih edin. Parfümünüzü kuru ve temiz havalı bir yerde muhafaza edin. Sıcak ve güneş parfümün bozulmasına neden olur. 

» Spreyli ambalajlar parfümü daha iyi korur. 
Spreysiz şişeler kullanım sırasında havayla temas eder, 
bu da parfümün bozulmasını hızlandırır.

 

© 2016 BERLiN KOZMETiK - All Rights Reserved